• wioska rogata long
 • zakladanie wiosek
 • rodzina
 • zdjecie
 • geo most
 • ORGANIZACJA WIZYT STUDYJNYCH
  Wizyty studyjne dla liderów nt. wiosek tematycznych i aktywizacji mieszkańców

 • WIOSKI TEMATYCZNE
  Zakładanie wiosek tematycznych w Polsce i ewaluacja działajacych wsi

 • QUESTY - WYPRAWY ODKRYWCÓW
  TWORZENIE GIER TERENOWYCH

 • PROWADZENIE SZKOLEŃ I WARSZTATÓW
  z zakresu aktywizacji mieszkańców, rozwoju organizacji pozarządowych, wiosek tematycznych i promocji regionu

 • GEOCACHING - TURYSTYKA Z GPS
  Popularyzacja światowej formy poznawania ciekawych miejsc

Powstała Pieczarkowa Wieś w Wielkopolsce

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A2128 kopia
Mieszkańcy Wilkowa Polskiego z gminy Wielichowo  w woj. wielkopolskim podjęli decyzję o rozpoczęciu procesu tworzenia wsi tematycznej w swojej miejscowości. Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało się do tego metodycznie. Napisano wniosek do Centrum PISPO o dofinansowanie procesu jej tworzenia. W ramach projektu odbyły się spotkania ze specjalistą  Krzysztofem Szustką – animatorem wiosek tematycznych z Fundacji Calamita, który pomógł wypracować koncepcję wsi tematycznej na bazie zasobów w miejscowości i pasji mieszkańców. Drogą wielu dyskusji i przemyśleń wybrana została nazwa „Wilkowo Polskie – pieczarkowa wieś”.

Wyjazd studyjny liderów z podwrocławskiej Gminy Kobierzyce

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A1279 kopia

W dniu 27-28 lipca liczna grupa liderów z Chrzanowa - Wioski Ostrego Smaku, Królikowic, Cieszyc, Bielan Wrocławskich i Krzyżowic udała się na wizytę studyjną do dolnośląskich wiosek tematycznych w celu podpatrzenia metod animacji społeczności lokalnych, wykorzystania walorów miejscowości i pasji mieszkańców w promocji wsi i tworzeniu ofert pobytowych, wykorzystania środków funduszu sołeckiego w rozwoju miejscowości. Odwiedzone zostały: Niedźwiedzice - Wieś Bociana, Głuchowice - Wioska Rzeźbiarska, Zagroda Edukacyjna "Świerkowe Zacisze" oraz Osetnica z Gmina Chojnów. 

Organizacja wizyty studyjnej dla liderów z Gminy Góra

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A9805 kopia
W dniach 20-21 lipca grupa liderów z Gminy Góry przyjechała z wizytą studyjną do Wioski z Pomysłem w celu podpatrzenia działających wiosek tematycznych oraz zapoznania się z przykładami działań aktywizujących mieszkańców i zmieniających przestrzeń na terenach wiejskich. Podczas wizyty zapoznano się z ofertą Miłkowice - Wioska Kolejarzy oraz dokonaniami Stowarzyszenia "Kolejarz" a także zadaniami finansowanymi na terenie wsi z Funduszu Sołeckiego. Odwiedzono także malowniczą miejscowość Głuchowice, która od 9 lat organizuje plenery rzeźbiarskie. Na trasie wizyty nie zabrakło Niedźwiedzice - Wieś Bociana - Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2017.

Wizyta studyjna liderów z lubuskiego

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A7964 kopia

Wizyta studyjna jest najlepszą formą poznania nowego tematu i pomysłu na rozwój wsi. Można naocznie przekonać się jak funkcjonuje wieś tematyczna i porozmawiać z jej liderami. Podczas wizyty często jest okazja do odwiedzenia kilku wsi tematycznych, w których są różne rozwiązania dot. wykorzystania zasobów miejscowości i stworzenia oferty pobytowej jak i samej konstrukcji modelu przedsiębiorczości. A jak będzie to połączone z możliwością porozmawiania z Animatorem Wiosek Tematycznych, z którym można swój pomysł skonsultować i dopytać o wszystkie tajniki procesu zakładania wioski tematycznej, to sukces murowany.W dniu 8 lipca, przedstawiciele Stowarzyszenie Łaz Zielony Las, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Dobrochów oraz Mirostowic Górnych z woj. lubuskiego (woj. w którym nie ma jeszcze oficjalnie żadnej wioski tematycznej)

Śląscy liderzy z wizytą w Wioskach z Pomysłem

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A7895 kopia
W dniu 6 lipca odbyła się wizyta liderów z woj. śląskiego do dolnośląskich wiosek tematycznych zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Celem wizyty było podpatrzenie działania wsi tematycznych oraz spotkanie z przedstawicielami odpowiedzialnymi za rozwój i wdrażanie oferty pobytowej. Wybrano trzy miejscowości: Niedźwiedzice - Wieś Bociana, Miłkowice - Wioska Kolejarzy oraz Konradówka - Rogata Wieś. Podczas wizyty odbył się również warsztat metodyczny dot. tworzenia wsi tematycznych poprowadzony przez Krzysztofa Szustkę - Animatora Wiosek Tematycznych. Wizytę studyjną zorganizowała Fundacja Calamita.

Chmura tagów

questy, geocaching, wizyty studyjne, warsztaty dla ngor, fudnusz sołecki, aktywizacja mieszkanców, fundacja