• wioska rogata long
 • zakladanie wiosek
 • rodzina
 • zdjecie
 • geo most
 • ORGANIZACJA WIZYT STUDYJNYCH
  Wizyty studyjne dla liderów nt. wiosek tematycznych i aktywizacji mieszkańców

 • WIOSKI TEMATYCZNE
  Zakładanie wiosek tematycznych w Polsce i ewaluacja działajacych wsi

 • QUESTY - WYPRAWY ODKRYWCÓW
  TWORZENIE GIER TERENOWYCH

 • PROWADZENIE SZKOLEŃ I WARSZTATÓW
  z zakresu aktywizacji mieszkańców, rozwoju organizacji pozarządowych, wiosek tematycznych i promocji regionu

 • GEOCACHING - TURYSTYKA Z GPS
  Popularyzacja światowej formy poznawania ciekawych miejsc

Śląscy liderzy z wizytą w Wioskach z Pomysłem

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A7895 kopia
W dniu 6 lipca odbyła się wizyta liderów z woj. śląskiego do dolnośląskich wiosek tematycznych zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Celem wizyty było podpatrzenie działania wsi tematycznych oraz spotkanie z przedstawicielami odpowiedzialnymi za rozwój i wdrażanie oferty pobytowej. Wybrano trzy miejscowości: Niedźwiedzice - Wieś Bociana, Miłkowice - Wioska Kolejarzy oraz Konradówka - Rogata Wieś. Podczas wizyty odbył się również warsztat metodyczny dot. tworzenia wsi tematycznych poprowadzony przez Krzysztofa Szustkę - Animatora Wiosek Tematycznych. Wizytę studyjną zorganizowała Fundacja Calamita.

Konferencja dot. edukacji regionalnej - relacja

włącz . Opublikowano w Aktualności

a9E3A1868 kopia
W dniu 17 kwietnia w Legnicy odbyła się konferencja pn. Edukacja regionalna na Dolnym Śląsku w praktyce. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu dolnośląskich nauczycieli ze szkół i przedszkoli od Głogowa po Strzegom. Konferencja była podzielona na dwie części. W pierwszej, odbywały się prelekcje m.in. Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, Wrzosowa Kraina oraz Questy - Wyprawy Odkrywców i DODR. W drugiej części miały okazje zaprezentować się dolośląskie wioski wioski tematyczne i zagrody edukacyjne, m.in. Miłkowice - Wioska Kolejarzy, Niedźwiedzice - Wieś Bociana, Parchów - Wioska Nietoperzy, Borówki - Wioska Darów Lasu, Ławszowa - Leśna Wieś nad Kwisą, Zagroda Edukacyjna "Świerkowe Zacisze", Zagroda Edukacyjna " Szkoła w Ogrodzie", Kowalowe Skały, Farma Martynika, Zagroda Edukacyjna Pasternak, Łowisko rekreacyjne Przemków.

KONFERENCJA DLA LIDERÓW EDUKACJI PRZYRODNICZEJ I REGIONALNEJ

włącz . Opublikowano w Aktualności

Fundacja Dolina Nadziei, Fundacja Calamita, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”,  Lokalna Grupa Działania „Wrzosowa Kraina serdecznie zapraszają Liderów edukacji przyrodniczej/regionalnej szkół i przedszkoli na konferencję pt. EDUKACJA REGIONALNA NA DOLNYM ŚLĄSKU W PRAKTYCE, która odbędzie się 17.04.2018 r. (wtorek) w Qubus Hotel w Legnicy, przy ul. Skarbowej 2, o godz. 10:30. W trakcie konferencji przedstawiona zostanie oferta edukacyjnych warsztatów oraz spotkań z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Dolnego Śląska w 10 miejscach na obszarze Wrzosowej Krainy. Zaprezentowane będą także poszczególne wioski tematyczne, zagrody edukacyjne i punkty Ekomuzealne oraz sposób ich wykorzystania w edukacji dzieci i młodzieży. Wśród uczestników konferencji przewidujemy rozlosowanie DZIESIĘCIU NAGRÓD w postaci jednodniowych pobytów dla grup (do 30 osób) w określonym miejscu w ramach konkursu  „SPOTKANIE Z DZIEDZICTWEM REGIONU”.

EDUKACJA REGIONALNA W PRAKTYCE

włącz . Opublikowano w Aktualności

Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” oraz Fundacja „CALAMITA” zaprasza do wzięcia udziału w debacie „EDUKACJA REGIONALNA W PRAKTYCE” która odbędzie się w dniu 9 luty (piątek) w godzinach 13.00 – 15.00 w Miejskim Centrum Kultury w Legnicy, ul. Adama Mickiewicza 3, (sala na I piętrze po lewej stronie).

Spotkanie skierowane jest do kadry pedagogicznej szkół i przedszkoli wykorzystującej wyjazdy edukacyjne (np. lekcje w przyrodzie, do wiosek tematycznych, zagród edukacyjnych, punktów ekomuzealnych) do realizacji programu nauczania w swojej placówce. Chcemy się dowiedzieć jakie są potrzeby realizacji zajęć edukacyjnych na terenie regionu oraz jaka tematyka budzi największe zainteresowanie.

Sołtysi ze Śmigla we wsiach tematycznych

włącz . Opublikowano w Aktualności

Grupa sołtysów z gminy Śmigiel, skupionych przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo lokalne w Śmiglu”, odwiedziła w deszczowy, wrześniowy weekend, dwie dolnośląskie wsie tematyczne. Dowiedzieli się o funduszu sołeckim, działalności stowarzyszeń wiejskich, źródłach finansowania działań społecznych, tworzeniu wiosek tematycznych, questingu, geocachingu. Poza wiedzą teoretyczną uczestnicy skorzystali również z oferty pobytowej dwóch wiosek tematycznych: Czaple - Wioska Piasku i Kamienia oraz Niedźwiedzice - Wieś Bociana. Dowiedzieli się od jej twórców o sposobie dojścia do sukcesu. Wizytę studyjną zorganizował Krzysztof Szustka z Fundacji CALAMITA - spec. ds wiosek tematycznych.Zdjęcia: Krzysztof Szustka

Chmura tagów

questy, geocaching, wizyty studyjne, warsztaty dla ngor, fudnusz sołecki, aktywizacja mieszkanców, fundacja